اختلال نافرمانی مقابله ای از شایع ترین اختلالات روانی کودکان است که با شیوع 2 تا 16 درصد در میان کودکان پیش دبستانی و یا اوایل سن مدرسه بروز می کند.

این اختلال با عواملی چون:

از کوره در رفتن،

مشاجره با بزرگسالان،

سرپیچی فعالانه از مقررات و درخواست بزرگسالان و یا عدم همکاری با آنها، تعمد در ناراحت کردن دیگران،

سرزنش دیگران به خاطر اشتباهات و سوء رفتار خود،

زودرنجی و زود ناراحت شدن از دیگران،

دلخوری و کینه توزی و انتقام جویی خود را نشان میدهد این اختلال یک اختلال تدریجی و مزمن است که تقریباً همیشه در روابط بین فردی و عملکرد تحصیلی کودک تداخل می کند.

این کودکان اغلب دوست و رفیقی ندارند و روابط انسانی برای آنها رضایت بخش نیست.

آنها با وجود داشتن هوش کافی، به دلیل عدم مشارکت و مقاومت در برابر توقعات خارجی و اصرار برحل مشکلات بدون کمک دیگران، در مدرسه پیشرفتی ندارند. مشکلات یاد شده موجب کاهش اعتماد به نفس،‌ تحمل کم برای ناکامی، خلق افسرده و حملات کج خلقی میشوند

کودکان مبتلا به این اختلال در آینده احتمال ابتلاء به اختلال سلوک، بیش فعالی – نقص توجه، اختلالات یادگیری، بیش اضطرابی و مصرف مواد مخدر را دارا هستند درمورد علت شناسی اختلال نافرمانی مقابله ای، عوامل بسیاری مطرح شده است که از مهمترین آنها عوامل خانوادگی است 

خانواده نخستین و بادوامترین عاملی است که به عنوان سازنده و زیربنای شخصیت و رفتارهای بعدی کودک شناخته شده و  باید ریشه بسیاری از اختلالات شخصیت و بیماریهای روانی را در پرورش اولیه در خانواده جستجو کرد

 مشکلات روانی والدین، بخصوص مادر، در رشد و حفظ اختلال نافرمانی مقابله ای کودک اثرگذار است.

در این موارد مداخلاتی که برای ارتقاء سلامت خانواده انجام می شود، می تواند در کاهش اختلال کودکان موثر واقع شود. در این موارد سعی محققین بر این است که موراد ذیل را در خانواده افزایش دهند :

دانش، مهارت، اعتماد به نفس، خودکارآمدی و خود فکری در تربیت کودکان،‌ گسترش سرگرمی و ایمنی و پرورش و ایجاد محیطهایی با تعارض کمتر برای کودکان، کارآمدی رفتاری،‌ هوشی،‌ زبانی، ‌عاطفی و اجتماعی کودکان ازطریق مهارتهای فرزندپروی مثبت

درمان کودکان مبتلا به نافرمانی مقابله ای،‌ از طریق آموزش والدین آنها امکانپذیر است.

در طی این جلسات آموزشی به والدین استراتژی هایی برای ایجاد ارتباط موثر با کودک ، ‌استراتژی هایی برای رفتارهای مثبت  ، چگونگی یاددهی رفتارهای جدید و مثبت به کودک، آموزش داده می شود.

چنین جلساتی برای والدین می تواند به افزایش سلامت روان والدین و کاهش نشانه های اضطراب، افسردگی و نشانه های جسمانی بیانجامد، ضمن اینکه اختلال نافرمانی مقابله ای کودکان و اختلالات مشابه را کاهش میدهد نافرمانی مقابله ای نوع شدیدی از لجبازی و نافرمانی کودکان است که در درجه ای خفیف تر در بسیاری از آنها دیده می شود.

ممکن است نافرمانی کودکان در حد یک اختلال آسیب رسان نباشد اما، چنانچه والدین با روش صحیح با سطوح و درجه پایین تر نافرمانی برخورد نکنند، چه بسا شرایط بسیار سختی برای خود ‌و کودکان ایجاد کنند.